Když si chcete půjčit peníze, tak si dobře rozmyslete, kam si pro ně zajdete. Na první pohled to může vypadat, že jsou všecky půjčky prakticky stejné a liší se pouze úrokovou mírou, která je o bod nižší anebo vyšší. Ale není to tak, a na to přijdete až poté, co si dáte tu práci a zjistíte si konkrétní podmínky, za jakých můžete půjčku získat. A pozor, neliší se pouze jejich podmínky, ale také jejich cena. Ať už se jedná o přímé náklady, anebo o ty nepřímé, které jsou někde schované – mnohdy dost nenápadně. Napadlo by vás hledat je například v sankcích, o kterých jste přesvědčeni, že je platit nebudete? Bohužel jsou i takové sankce, kterým se nevyhnete – a to je jen jeden z chytrých fíglů, jak schovat další náklady.
Počítejte, počítejte, počítejte – raději několikrát
Takže když vybíráte půjčku, tím spíše když máte zájem o velkou a dlouhodobou hypotéku, tak byste měli vždy důkladně počítat. Když to nezvládnete z paměti, vezměte si k ruce kalkulačku. A pokud i to je pro vás málo, využijte alespoň tu, která je volně dostupná na internetu – jako kalkulačka americké hypotéky, s jejíž pomocí můžete jednotlivé úvěry snadno a rychle porovnat.
Výdaje se mohou skrývat i na nečekaných místech
Pokud jde o peníze, tak se většina lidí spoléhá na to, že čím je menší úroková míra, tím je půjčka výhodnější. Ale jak již bylo řečeno, tak to ani zdaleka nefunguje. Nečekané výdaje se mohou skrývat na různých místech. Nepříjemnému překvapení v budoucnosti tak můžete chytře předejít tím, že se budete zajímat o celkové výdaje za půjčku, které budete mít za celou dobu její splatnosti. Pokud jde o roční náklady, tak ty udává RPSN, jenže ještě mnohem výstižnější jsou ty za celou dobu splatnosti půjčky, a ty si s velkou pravděpodobností budete muset vyžádat u společnosti, která vám úvěr poskytne. Avšak buďte si jistí tím, že se vám taková aktivita navíc vyplatí, a to doslovně.