Dřevěné schody lomené se zhotovují tam, kde není dostatek volného prostoru k uplatnění klasických přímých řešení, jsou to typická místa okrajových částí místností, rohů, výklenků a výstupků, kde by nebylo zároveň vhodné vztyčit sloup s točitým schodištěm.
Jednou z podstatných výhod lomených schodišť je možnost dodatečné výstavby v jakémkoli typu interiéru, nehledě na původní řešení obytného prostoru, zhotovují se totiž na míru a pružně se přizpůsobují reálným možnostem.
Tato řešení vnáší do bytu velmi efektní estetický prvek, který buď zapadne k ostatnímu nábytku, anebo se stane dominantní ozdobou interiéru. Záleží vždy na povrchové úpravě a způsobu provedení podle toho, k jakému se přikloníte řešení na základě nabízeného projektu.
Nevýhodou může být zužování nášlapného profilu jednotlivých schodovek v místě zalomení, což může být příčinou podklouznutí a následného úrazu, je to však velmi relativní pohled, který se týká především domácností s malými dětmi anebo špatně pohyblivých osob.
Estetika versus praktičnost
Lomená dřevěná schodiště vytváří v uzavřeném prostoru dojem vzdušnosti, elegance, netradičního architektonického prvku, a tak není s podivem, že si získala oblibu mezi lidmi širokého věkového rozpětí. Přece jen je útulný interiér pro náš život stejně zásadní, jako jeho praktičnost a funkčnost. Zde se ovšem můžeme setkat s určitými obtížemi, které souvisí se stěhováním a s přenášením vybavení bytu, jako je nábytek, koberce, domácí spotřebiče a další větší předměty, jako jsou například televizory nebo akvária.
U návrhu řešení schodišť buďte tedy především dostatečně bdělí a uvažujte s ohledem do budoucna tak, abyste docílili patřičného kompromisu, který ladí s vaším životním stylem, vašimi niternými potřebami a touhami realizovat svůj jedinečný a neopakovatelný život.